otrdiena, 2015. gada 19. maijs

Arnolds Oskars Pirro


(25.04.1881. - 16.07.1949.)


      DZIMIS RANKAS PAGASTA “MAGNŪŽOS”. PIRRO ĢIMENĒ BIJUŠI 12 BĒRNI UN NO MUIŽAS IEPIRKTĀS ZEMES VISIEM BĒRNIEM IZTIKAS NEBIJA.

      ARNOLDS PIRRO, NONĀCIS RĪGĀ, SĀKA INTERESĒTIES PAR FOTO MĀKSLU UN IESTĀJĀS PAR MĀCEKLI FOTO DARBNĪCĀ, KUR MĀCĪJĀS 3 GADUS. 1908. GADĀ VIŅŠ ATGRIEŽAS DZIMTAJĀ PUSĒ RANKĀ, PĒC TAM SĀK STRĀDĀT PAR FOTOGRĀFU SMILTENĒ. VIŅŠ UZBŪVĒJA MĀJU AR FOTOPAVILJONU, KURĀ VARĒJA NOFOTOGRĀFĒT 50 CILVĒKU LIELU GRUPU. PĒC DABAS PIRRO BIJA GODĪGS UN KĀRTĪGS. BŪDAMS DRAUGOS AR TOREIZ RĪGĀ LABI PAZĪSTAMIEM FOTOGRĀFIEM M.BUCLERU UN A.CĀLĪTI, VIŅŠ BRAUCA UZ RĪGU PĒC FOTOMATERIĀLIEM UN PĀRSPRIEDA AR VIŅIEM FOTO MĀKSLAS JAUNUMUS.

      A.PIRRO SMILTENĒ UN TĀS APKĀRTNĒ PAZINA NE TIKAI KĀ FOTOGRĀFU. NO TĒVA ARNOLDS BIJA MANTOJIS MUZIKALITĀTI. TĒVS, MUZIKĀLI APDĀVINĀTS LAUKU CILVĒKS - SKOLOTĀJS, DIRIĢENTS, PIEDALĪJIES 2. VISPĀRĒJOS DZIESMU SVĒTKOS RĪGĀ. ARNOLDS PIRRO SPĒLĒJA VIJOLI SMILTENES MŪZIKAS UN DZIEDĀŠANAS BIEDRĪBAS ORĶESTRĪ. VIŅŠ SPĒLĒJA ARĪ KLAVIERES.

     1926. GADĀ FOTOGRĀFAM KLĀT NĀCA VĒL VIENA AIZRAUŠANĀS. VIŅŠ KĻUVA PAR JAUNDIBINĀTĀ RĪGAS RADIOFONA PIRMO ABONEMENTU SMILTENĒ. KAUT ARĪ JĀKLAUSĀS BIJA AR AUSTIŅĀM, PIE VIŅA NĀCA KAIMIŅI, ĀRSTI UN SKOLOTĀJI, JO TAS BIJA LIELS NOTIKUMS SMILTENES DZĪVĒ.

    ČETRDESMITAJOS GADOS PIRRO IEINTERESĒ LATVIJĀ VĒL NEAPGŪTĀ KRĀSU FOTOGRĀFIJA. VIŅŠ SŪTA ATTĪSTĪT KRĀSU FILMAS UZ VĀCIJU.

  NE TIKAI LABS DZĪVESDRAUGS, BET ARĪ KRIETNS PALĪGS FOTO DARBĀ, BIJA VIŅA SIEVA MILDA.

A.PIRRO, PATS NEAPZINOTIES VEICA NOZĪMĪGU KULTŪRAS MISIJU, SAGLABĀJOT FOTOGRĀFIJĀS TĀ LAIKA NOTIKUMUS UN CILVĒKUS.


Foto zibsnis mūžībai: Smiltenes fotogrāfs Arnolds Oskars Pirro

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru